8 Ocak 2017 Pazar

Trabzon Köprübaşı Güneşli Köyü / ARMUT DİBİNE DÜŞER

ARMUT DİBİNE DÜŞER
Güneşli Köyü'müze yol ilk kez 1972 yılında geldi. O sene şu andaki ilk okulun yanına gelen yol ile Köyden Karasu'ya taşındık.Daha sonra köye elektrik ve telefon geldi. Tabii her ay elektrik ve telefon faturaları da gelmeye başladı. Köydeki bu tarihden önceki hayat çok daha natürel ve stressizdir. İmkanlar kısıtlı ama zaman ay ile değil mevsim ile sayılırdı.
Bu zaman diliminde doğup yaayan genç ve orta yaşlı kesim (fotografdakiler ve akranları) işte bu kültürü yaşayarak öğrenenlerdir.
Ve tabiiki "Armut dibine düşer" sözünün manası gereği Babalarının karakterini evlat olma vasfı ile bu kültürü yaşatacaklardır..
HASAN BABA Ve Büyüklerimize
SAYGI ve MİNNET BULUŞMASI
YER: Dr. Enver Ören Kültür Mrk.Bahcelievler Istanbul
TARIH : 8 Şubat 2017 Çarşamba 20:00
Hasan Kızıltaş Baba bizim Göneşara'nın karakter ve kültürünü yaşayan yaşatan ve çevresindekilere paylaşan bu neslin yaşayan çok önemli bir insanı. Hasan Baba iyilik, güzellik, çalışkanlık, tevazu, yardımseverlik, sebat, istikrar gibi değerlerle büyümüş ve çevresindekileri büyütmüş.
İşte Hasan Baba ve onun karakterindeki ebediyete intikal etmiş ve halen yaşayan büyüklerimize saygı ve minnet için bir etkinlik planlıyoruz. Bu etkinlikle bu değerler ve bu insanların bu kültürün yeni kuşaklara aktarılması yaşatılması için konuya dikkat çekiyoruz.
HASAN KIZILTAŞ HAKKINDA:
Hasan Kızıltaş 1946 yılında Trabzon Köprübaşı Güneşli Köyünde doğdu. Askerlik sonrası gurbete İstanbul'a geldi. 1966'de inşaatında çalışmaya başladığı binada faaliyete başlayan şirkette tam 50 yıldır aralıksız çalışıyor. İkisi kız toplam yedi çocuk babası olan Hasan Kızıltaş halen Çobançeşme Bahçelievler'de aynı iş yerinde çalışmaktadır.
Gönesarali Hasan Kızıltaş'ı bizim Manahoz Vadisinden Istanbul'a giden veya yurt dışına giden pek çok kimse çok iyi bilir.
İşte 50 yıldır Hasan Babayı bilen duyan tüm yakın akraba ve hemsehrileri bu mekanda yemiş içmiş ve konaklamış onun misafiri olmuştur.
Onun sayesinde onlarca yüzlerce insanımız iş bulmuş, okul okumuş hastanede şifa bulmuştur.
Şahsen ben İstanbul'a ilk geldiğimde onun yanında kaldım. Üniversiteye giderken zaman zaman onun yanında kaldım. İş hayatina atıldığım dönemde Kuker A.S.'de iki buçuk yıl birlikte mesai arkadaşı olarak çalıştık.
Bizim oraların iyi karakterini yansıtan Hasan Baba'ya Allah daha çok uzun sağlıklı ömür verir inşallah.
Bu dünyada örneği az bulunan Hasan Baba ve onun gibi insanların kültürleri ile birlikte yaşatılmasını arzu ediyoruz.
Hasan Baba'nın ailesi, yakınları ve sevenleri olarak bizler yakın zamanda yapacağımız buluşmaya ilgi ve sevgisi olan hemşehri dost ve arkadaşlarımızı bekliyoruz.
Beğen
Yorum Yap

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder